Чи можна захистити інтелектуальні права в Інтернеті? Час від часу на таку тему проводять круглі столи, конференції, симпозіуми. На яких обговорюється це питання. Більшість юристів практиків сходяться на думці про те, що захисти права інтелектуальні права, які порушуються в глобальній мережі таки можливо, проте дуже складно.

Особисто у нас в практиці є декілька випадків коли на порушення прав скаржились професійні фотографи. Українське законодавство право на фотографію, регулюється главами 35-36 Цивільного кодексу України, Законом України «Про авторське право і суміжні права» та іншими нормативно-правовими актами. Отже, які права автора на фотографію, і яка відповідальність за їх порушення.

Ст.8 Закону відносить фотографії до об’єктів авторського права. Суб’єктами такого права є: автор твору; їх спадкоємці; особи, яким передані авторські майнові права.

Автор – це фізична особа, яка своєю творчою працею створила твір. В даному випадку, за загальним правилом, автором фотографії буде фотограф і тільки йому належать авторські особисті немайнові права (авторські права можуть бути особистими немайновими і майновими). Майнові права автор може передати іншій особі повністю або частково. Передача майнових прав оформляється авторським договором. Майнові права можуть передаватись у спадщину.

Особисті немайнові права автора це: визнання авторства; збереження цілісності твору та протидії його спотворення, іншій заміні твору чи будь-якому іншому посяганню, яке може завдати шкоди репутації автора.  За порушення авторського права відповідно до статті 51 Закону передбачається цивільна, адміністративна та кримінальна відповідальність. Цивільна відповідальність може наставати у випадку звернення особи, авторське право якої було порушено, до суду (статті 16 і 432 ЦКУ). Цивільна відповідальність може накладатися на правопорушника й господарським судом, якщо власник майнового авторського права, з одного боку, як позивач, і відповідач, з іншого боку, – є суб’єктами господарювання. Адміністративна та кримінальна відповідальність за порушення прав інтелектуальної власності передбачається, зокрема, статтею 51-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, статтею 176 Кримінального кодексу України.